Nowe projekty inwestycyjne w szczecińskim porcie

Szczecin przez swoje położenie jest w pewnym sensie bramą na morze dla krajów Europy Środkowej. Położony jest w świetnym miejscu, przy głównej trasie między południem Europy a Skandynawią, przez co ma bardzo dobre warunki do tego, aby mieć odpowiednią pozycję w tym rejonie. I dobrze to wykorzystuje, bowiem z portu w Szczecinie regularnie odpływają statki do krajów Skandynawskich i Rosji, a oprócz tego obsługuje on feedery pomiędzy dużymi, globalnymi portami, przykładowo Gdańskiem, Rotterdamem czy Hamburgiem. Od roku lista połączeń powiększyła się o kolejne pozycje, gdyż pojawił się na niej połączenia kontenerowe firmy Tschudi Logistics AS do paru kolejnych portów w Europie. Szczeciński port w chwili obecnej obsługuje praktycznie wszystkie towary, które są przewożone drogą morską, poza drobnicą i kontenerami są to również produkty niebezpieczne i ponad gabarytowe. Na portowym wyposażeniu znajduje się dużo zaawansowanych urządzeń, pozwalających na szybką i sprawną obsługę różnego rodzaju statków.

Portowe władze cały czas inwestują w jego rozwój, czego rezultatem są następne zakończone sukcesami projekty. Niedawno ich lista wydłużyła się o następne dwa, czyli wystawienie nowego placu na składowanie kontenerów i montaż dźwigu przeładunkowego. Pierwsza z inwestycji wyceniona została na 65 milionów złotych, dzięki niej można będzie składować dwukrotnie więcej typowych kontenerów niż jeszcze do niedawna.

Nowe inwestycje w porcie w SzczecinieCałkowita powierzchnia nowego placu to 15 tysięcy metrów kwadratowych, dodatkowo na jego potrzeby zostały zakupione wozy kontenerowe, ciągniki i naczepy. Ogromnie użyteczny jest kolejny nabytek, czyli wysoki na czterdzieści metrów nowoczesny dźwig. Przy samodzielnej pracy jego maksymalny udźwig to 100 ton, a w duecie z drugim takim urządzeniem zwiększy się do 150 ton. Dużym plusem tego urządzenia jest jego mobilność, przeznaczony będzie przede wszystkim do obsługi typowych kontenerów oraz cięższych towarów, takich jak na przykład konstrukcje metalowe albo kamienne bloki. Jeżeli nie pojawią się żadne problemy z montażem i końcowym odbiorem, to powinien on zacząć regularną pracę już w styczniu.

Translation

NewStatPress
Visits today: _